harcerze podczas zbiórki w Arenie fot. M. Buksa / UM Gliwice

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej angażują się w działania pomocowe. Kilkunastu z nich pełni służbę bezpośrednio na granicy, a kilkudziesięciu działa lokalnie – organizując zbiórki, pełniąc wolontariat podczas akcji prowadzonych przez miasto oraz propagując inne akcje humanitarne.

Harcerze na służbie lokalnie i na granicy

Członkowie Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej pełnią służbę przy granicy z Ukrainą w ramach ogólnopolskiej akcji Związku Harcerstwa Polskiego „Zastęp Granica”. Od początku inwazji już kilkunastu harcerzy wyjechało na wschód, aby zajmować stanowiska na przejściu w Medyce, dworcu PKP w Przemyślu, a także pomagać w segregowaniu materiałów w magazynach i pełnić służbę w ośrodkach dla uchodźców.

Do tej pory ponad osiemdziesięciu harcerzy pełniło także służbę w ramach akcji organizowanych przez miasto Gliwice, a liczba wolontariuszy chętnych do pomocy stale rośnie. Wraz z innymi gliwiczanami członkowie hufca biorą czynny udział w segregowaniu zaopatrzenia oraz tworzeniu pakunków dla uchodźców w Arenie Gliwice.

Ponadto Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej we współpracy z firmą Fluor SA podjął się skompletowania paczki z darami dla uchodźców. Przedsiębiorstwo, które od lat wspiera hufiec w jego działaniach, przekazało harcerzom środki finansowe na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla osób z Ukrainy. Paczka została przekazana na rzecz miejskiej zbiórki darów w Arenie Gliwice.

Bazy hufca w gotowości do pomocy

Podczas tak szczególnie trudnego czasu wiele osób z Ukrainy jest zmuszonych szukać tymczasowego zakwaterowania. Z tego powodu część sprzętu kwatermistrzowskiego Ośrodka Harcerskiego w Łączy (m.in.: materace, łóżka polowe i koce) została przekazana jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotulinie, w celu stworzenia tam punktu przyjmowania obywateli Ukrainy.

Dodatkowo baza hufca „Feliksówka” w Knurowie posłużyła za miejsce zbiórki zaopatrzenia na rzecz osób dotkniętych wojną, organizowanej przez knurowskich harcerzy oraz Zastęp Ratowniczy „Gerard” Maltańskiej Służby Medycznej. Akcja przeprowadzona była dynamicznie, dzięki czemu już we wtorek, 2 marca, wyruszył stamtąd pierwszy transport z darami dla potrzebujących na wschodzie.

Każdy może włączyć się w pomoc

22 lutego harcerze i skauci na całym świecie, także w Ukrainie, obchodzili Dzień Myśli Braterskiej. Ideą tego święta jest krzewienie wzajemnej pomocy i wsparcia ponad wszelkimi granicami. Dwa dni później okazało się, że idee te spełnione muszą zostać jeszcze bardziej skrupulatnie niż dotychczas. Wszyscy zostaliśmy postawieni w stan gotowości do otwarcia serc na przyjaciół ze Wschodu – mówi hm. Ewa Seweryn, rzeczniczka prasowa Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej.

Zachęcamy do zaangażowania się w pomoc Ukrainie – na profilu na Facebooku GTW Gliwice, które koordynuje zbiórkę darów, niemal codziennie pojawia się aktualizowana lista bieżących potrzeb. Paczki przyjmowane są w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50, wejście E) w godzinach 10.00–20.00 (pon. – pt.) oraz 12.00–18.00 (sb. – nd.). Poza przekazywaniem darów można także bezpośrednio włączyć się w służbę na rzecz potrzebujących i pomóc w segregowaniu materiałów i koordynacji zbiórki. Wystarczy zadzwonić pod numer +48 537 037 265 i podać konkretne dni oraz godziny swojej dyspozycji. (ZHP)

Tagi: 
Pomoc Ukrainie