Zawodnicy GUKS Carbo w trakcie walki bokserskiej Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach

Dwa medale Mistrzostw Świata, jedenaście medali Mistrzostw Europy i 181 medali Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w boksie – to sukcesy, jakimi mogą pochwalić się zawodnicy i zawodniczki Gliwickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Carbo, który w tym roku obchodzi swoje 20 urodziny. Okrągły jubileusz uświetniła wyjątkowa bokserska gala.

W sobotę, 25 czerwca, w hali sportowej przy ul. Jasnej 31 w Gliwicach klub bokserski GUKS Carbo świętował swoje 20 urodziny. Na uczestników imprezy czekała moc sportowych wrażeń. Zawodnicy i zawodniczki klubu nie tylko zaprezentowali się w ringu, ale także stoczyli w nim emocjonujące walki bokserskie.

Nie zabrakło także wspomnień. A było co wspominać. W końcu przez 20 lat działalności klubu zawodnicy i zawodniczki GUKS Carbo wywalczyli na ringach łącznie 194 medale klasy mistrzowskiej, w tym 2 na Mistrzostwach Świata, 11 podczas Mistrzostw Europy i 181 na Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski. W tym czasie przez klub przewinęło się ponad 900 młodych zawodników i zawodniczek w wieku od 11 do 18 lat. Blisko 300 z nich spróbowało swoich sił w ringu. Obecnie w klubie systematycznie boks trenuje 15 dziewcząt i 20 chłopców, a około 100 dzieci uczestniczy w ogólnorozwojowych ćwiczeniach.

Nie spodziewałem się, że tak daleko zajdziemy. Zakładając klub, chcieliśmy szkolić garstkę dzieci w Gliwicach. A okazało się, że z roku na rok zawodnicy i zawodniczki coraz bardziej się angażowali i zdobywali kolejne trofea. Dzisiaj cieszę się z tego, że jesteśmy jedynym klubem bokserskim w historii Śląska, którego zawodnicy zdobyli dwa medale Mistrzostw Świata. Mam nadzieję, że to nie koniec. Czeka nas jeszcze sporo pracy, ale liczymy na kolejne medale z Mistrzostw Świata, Europy i Polski – mówił Henryk Wilk – były bokser i współzałożyciel Gliwickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Carbo.

Nie każdy wie, że Gliwice to miasto z bogatymi bokserskimi tradycjami. W przeszłości działały tutaj zespoły ŁTS Łabędy oraz KS Carbo Gliwice, których zawodnicy przez wiele lat występowali w I lidze bokserskiej, odnosząc sukcesy w kraju i za granicą. Ze względu na ówczesne przemiany ustrojowe, w 1989 roku obie sekcje zostały rozwiązane. Mimo to byli zawodnicy KS Carbo – Henryk Wilk i Stanisław Syjud – nie porzucili bokserskich marzeń. W 2001 roku zorganizowali zjazd, na którym pojawiło się 60 gliwickich pięściarzy. Wówczas narodził się pomysł reaktywowania sekcji w zmienionej formie, bo skierowanej wyłącznie do dzieci i młodzieży. Tak powstał Gliwicki Uczniowski Klub Sportowy GUKS Carbo, który oficjalnie rozpoczął swoją działalność na początku lipca 2002 roku.

Pierwsze treningi młodych gliwickich pięściarzy odbywały się m.in. w sali byłego Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Królowej Bony oraz w jednej ze szkolnych sal przy ul. Kozielskiej. Wkrótce klub przeniósł się na stałe do opuszczonego stuletniego budynku po dawnej hali sportowej Fabryki Lin i Drutu przy ul. Dubois 36, gdzie młodzież trenowała przez kolejne 13 lat. Obecnie siedziba GUKS Carbo mieści się w hali bokserskiej przy ul. Kozielskiej 1 w Gliwicach. Od kilku lat gliwiccy pięściarze korzystają także ze zmodernizowanej hali sportowej przy ul. Jasnej 31.

Podopieczni GUKS Carbo przez lata wywalczyli wysoką pozycję na arenie polskiej i międzynarodowej. Wśród nich należy wymienić Magdalenę Wichrowską-Stelmach – srebrną medalistkę Mistrzostw Świata, Lidię Fidurę – brązową medalistkę Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i Igrzysk Europejskich oraz ośmiokrotną mistrzynię Polski, a także medalistkę Mistrzostw Europy Juniorek – Alexas Kubicką.

Wszystkim zawodnikom, zawodniczkom i trenerom GUKS Carbo gratulujemy okrągłych, dwudziestych urodzin oraz życzymy dalszych spektakularnych sukcesów! (ml)