O czym pamiętać przy zakupie używanego auta?

Zakup samochodu to dla wielu osób niezwykle istotne wydarzenie, szczególnie jeśli mówimy o pierwszym aucie. Nic więc dziwnego w tym, że zastanawiają się oni, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego pojazdu. Wielu zadaje sobie także pytanie o to, jak i gdzie najlepiej szukać używanych aut, aby nie żałować później podjętej decyzji. Jeśli interesują Cię tego rodzaju zagadnienia, poniższy tekst jest właśnie dla Ciebie!

O czym pamiętać przy zakupie używanego auta?

Jednym z podstawowych dylematów w kontekście nabycia pojazdu jest to, czy lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na nowe, czy używane auto. Obie opcje mają oczywiście swoje mocne oraz słabsze strony, ale kluczowe okazuje się indywidualne podejście do tematu. Pod uwagę należy wziąć bowiem własne potrzeby, preferencje, ale przede wszystkim możliwości finansowe. Jeśli chodzi o te ostatnie, korzystniejszym wyjściem będzie najczęściej nabycie samochodu na rynku wtórnym.

Największe zalety zakupu używanego samochodu

Szukając prawdziwych motoryzacyjnych okazji, w tym takich modeli jak między innymi BMW X1, Toyota Yaris czy Passat CC, warto zwrócić uwagę na oferty używanych pojazdów. Do niewątpliwych atutów samochodów nabywanych z drugiej ręki można zaliczyć o wiele niższą cenę, możliwość uniknięcia spadku wartości, a także o wiele szerszą dostępność, niż ma to miejsce w przypadku nowych aut. Wiele osób decyduje się właśnie na zakup używanego pojazdu z czysto praktycznego powodu, a mianowicie tego, że wybrany model jest do kupienia wyłącznie na rynku wtórnym, ponieważ produkcja zakończyła się wiele lat temu. Dzięki opcji zakupu używanego pojazdu można sięgnąć po auta z wyższej półki, i to w rozsądnych cenach. Ponadto nie trzeba robić przeglądów ani naprawiać pojazdu w autoryzowanym serwisie, dzięki czemu można skorzystać np. z usług znajomego i sprawdzonego mechanika.

O czym pamiętać przy wyborze auta?

Jak więc widzimy, lista zalet dotyczących zakupu używanego samochodu jest długa i można byłoby wymienić jeszcze wiele punktów. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się temu, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze, a następnie nabyciu takiego pojazdu. Pierwszej selekcji powinniśmy dokonać już na etapie przeglądania ofert, np. na Allegro. Im więcej danych znajdziemy w ogłoszeniu, tym lepiej, ponieważ pozwoli to na zaoszczędzenie czasu, który trzeba byłoby poświęcić na wysłanie dodatkowych pytań do sprzedawcy. Bardzo szczegółowa oferta pokazuje także, że właściciel nie ma niczego do ukrycia i chętnie dzieli się wszelkimi detalami. Przed wyborem danego pojazdu należy określić swoje potrzeby, w tym zastanowić się nad tym, jak długie trasy zazwyczaj pokonuje, czy potrzebujemy samochodu do jazdy po mieście, czy też zamierzamy jeździć w trudniejszych warunkach. Na tej podstawie będzie można określić optymalną moc silnika, rodzaj nadwozia, wielkość auta, jego pakowność, zużycie paliwa oraz szacunkowe koszty utrzymania wozu.

Używany pojazd – jak sprawdzić jego stan techniczny?

Jeśli zdecydujemy się na daną ofertę, najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się ze sprzedającym w celu obejrzenia auta na własne oczy. W takich okolicznościach będziemy mogli dokładnie przyjrzeć się temu, jaki jest stan techniczny pojazdu, w tym sprawdzić silnik, opony, karoserię, skupiając się głównie na wyszukaniu jakichkolwiek śladów, które mogą świadczyć o tym, że samochód brał udział w wypadku czy kolizji. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, nie pozostanie nic innego, jak odbyć jazdę próbną, dzięki której będziemy mogli przetestować potencjał pojazdu i upewnić się, że wszystko działa, jak należy.