Wymiana zębatki w rowerze – kiedy warto poszukać nowej?

Zadbany rower to taki, który zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Zastanawiasz się, w jaki sposób dopilnować niezawodności swojego jednośladu? Do najprostszych metod należy regularny przegląd stanu zużycia napędu. W ten sposób dowiedziesz się, kiedy powinieneś zacząć szukać np. nowej zębatki. Czy wiesz, na co zwrócić uwagę?

Jak sprawdzić stan zużycia napędu w rowerze?

Najprostszym sposobem oceny stanu zużycia napędu w rowerze jest metoda wzrokowa. Jeżeli jakaś część zwraca na siebie uwagę swoim wyglądem, to najprawdopodobniej nadaje się do wymiany. W ocenie warto też uwzględnić sposób użytkowania jednośladu. Jego elementy składowe zużywają się intensywniej podczas np. wyczynowej jazdy w terenie.

W przypadku łańcucha możesz spróbować podnieść go za pomocą palców lub śrubokrętu, dzięki czemu unikniesz zabrudzenia smarem. Gdy łańcuch będzie bardzo luźny, a wyjęcie go nie sprawi żadnego problemu, powinieneś zacząć rozglądać się za nowym. Jeśli chodzi o zębatkę rowerową, warto przyjrzeć się jej poszczególnym zębom. Należy wypatrywać nierówności, uszczerbków i nietypowych kształtów. Dla pewności możesz użyć jeszcze swoich dłoni (w odpowiednich do tego rękawiczkach). Szpice zużytej zębatki są ostre, co z pewnością poczujesz, dotykając jej.

Zębatka – jak odkręcić i założyć nową?

Pierwszą czynnością do wykonania jest sprawdzenie, czy posiadany rower ma zamontowaną kasetę, czy wolnobieg. Proces wymiany obu jest do siebie zbliżony, jednak występują pewne różnice, o czym warto wiedzieć przed podjęciem próby wymiany sprzętu na nowy.

Kaseta

W przypadku kasety będziesz potrzebować dwóch kluczy:

  • do kaset;
  • do blokowania kaset (tzw. bacik), który możesz zrobić samemu ze starego łańcucha.

Najpierw wyjmij całe koło. Następnie bacikiem przytrzymaj kasetę, a klucz włóż do środka kasety i zacznij odkręcać. Montaż jest jeszcze prostszy, ponieważ wystarczy nakręcić nową część na bębenek. Co ważne, upewnij się, że jest dokręcona bardzo mocno.

Wolnobieg

Do wymiany wolnobiegu potrzebny Ci będzie klucz przeznaczony specjalnie do niego. W tym wypadku również powinieneś zacząć od wyjęcia koła. Następnie włożyć klucz do środka wolnobiegu i odkręcić go, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Najprawdopodobniej będziesz musiał użyć sporo siły, więc powinieneś zachować odpowiednią uwagę, by niczego nie uszkodzić i nie zrobić sobie krzywdy.

Przed montażem nowego sprzętu powinieneś użyć smaru na gwincie piasty koła. Usprawni to pracę napędu w przyszłości.