Czy wiesz, jak odnowić stare okna drewniane?

Zamierzasz przeprowadzić renowację starszych okien drewnianych w swoim domu? Zobacz, na czym dokładnie polegają tego typu prace i jak powinno się je przeprowadzić prawidłowo!

Kiedy trzeba odnowić stare okno drewniane?

Drewniane okna w porównaniu do innych typów okien, w tym PCV, aluminiowych, szybciej narażone są na niszczenie. Dotyczy to w szczególności okien starszych, które nie były produkowane zgodnie z najnowszymi technologiami – wskazuje pracownik z firmy sprzedającej okna drewniane www.okna-kielce.com.pl.

Wobec tego z czasem, gdy okna drewniane przestały spełniać swoją funkcję, konieczne było wykonanie ich renowacji. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy okna są już nieszczelne, przeciekają, są uszkodzone, nie działają okucia do starych okien drewnianych jak klamki, blokady.

Dodatkowo wskazaniem, aby przeprowadzić renowację, jest nieładny wygląd okien, gdy ich farba łuszczy się, odpad, jest przebarwiona. W takim przypadku można też zrealizować pomysł na stare okna drewniane polegający na zmianie ich kolorystyki.

Krok po kroku – renowacja starych okien drewnianych

Przeprowadzenie renowacji okien będzie wymagało przejścia kilku kroków. O czym powinno się wtedy pamiętać?

  • Usunięcie starych farb z drewna – jest ono niezbędne, gdy zamierza się wykonać malowanie okien na nowo.
  • Uzupełnienie, naprawa ubytków w drewnie – dotyczy to głównie różnych uszkodzeń mechanicznych, zadziorów, wypaczeń.
  • Wyszlifowanie drewna – proces ten pozwala na nadanie mu odpowiedniej gładkości i przygotowanie drewna do dalszych prac.
  • Impregnacja – zapewnia ochronę przed czynnikami niszczącymi.
  • Malowanie – można pomalować okna na różne kolory, na przykład popularną biel, antracyt.
  • Wymiana szyb – zalecana jest wtedy, gdy są zniszczone, nieszczelne.
  • Nowe uszczelki do starych okien drewnianych – pozwalają na poprawę szczelności stolarki okiennej.
  • Zamontowanie nowych okuć – najczęściej wymienia się klamki do okien drewnianych starego typu, które można kupić w wielu ciekawych wzorach.

Stare okna drewniane półokrągłe – jak je odnowić?

Gdy w budynku znajdują się ona o półokrągłej budowie, w takim przypadku ich odnowa będzie podobna do tych o budowie prostej.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że będą one wymagały wtedy odpowiedniego dopasowania uszczelek oraz okuć, ponieważ nie wszystkie standardowe okucia będą odpowiednio do nich pasowały. Analogicznie jest w przypadku szyb, dlatego też przy ich wymianie trzeba będzie skorzystać z pomocy dobrego zakładu szklarskiego.