Pamiętajmy, że krew to najcenniejszy dar, jakim możemy się podzielić. W czwartek,16 listopada przed siedzibą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbędzie się kolejna honorowa zbiórka krwi pod nazwą "Nasza Krew - Nasza Ojczyzna". Od 8 do 13 ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach będzie przyjmować krwiodawców. Zapraszamy wszystkich do honorowego oddania krwi dla potrzebujących, rannych i chorych.

16 listopada mundurowi i pracownicy cywilni oraz wszyscy, którzy odwiedzają w tym czasie katowicką komendę wojewódzką, będą mogli honorowo oddać krew dla osób potrzebujących, rannych i chorych. Od godziny 8 do 13 ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic będzie czekał na parkingu przed wejściem głównym do budynku przy ul. Lompy 19.
O tym, że warto oddawać krew, policjanci wiedzą doskonale, ponieważ w swojej pracy są świadkami różnego rodzaju tragedii - szczególnie wypadków na drogach. Dlatego też wśród mundurowych jest tak wielu honorowych dawców tego drogocennego płynu. 

Gorąco zachęcamy zarówno policjantów, jak i krwiodawców z pozostałych zaprzyjaźnionych służb, a także wszystkich chętnych, którzy tego dnia odwiedzą komendę, do czynnego udziału w zbiórce pod hasłem Nasza krew-nasza Ojczyna". Ta prosta forma pomocy może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia.

Pamiętajmy, że dzielenie się krwią nic nie kosztuje. Życiodajny płyn trafia do szerokiej grupy odbiorców: rannych w wypadkach, osób przewlekle chorych, kobiet w ciąży oraz dzieci.

Aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów oraz posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Wskazane jest wcześniejsze zjedzenie lekkiego posiłku, gdyż nie zaleca się oddawania krwi na czczo. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku.

„Nasza krew – nasza Ojczyzna” to ogólnopolska akcja honorowego oddawania krwi służb mundurowych organizowana już po raz 12. przez Straż Graniczną dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. 

Głównym celem przedsięwzięcia jest pomoc w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów wymagających leczenia krwią, a także skojarzenie munduru opatrzonego symbolami i godłem Rzeczypospolitej Polskiej z gotowością oddania drugiemu człowiekowi cząstki siebie – krwi. Policjanci są zawsze gotowi by nieść pomoc drugiemu człowiekowi, również w taki sposób, dzieląc się krwią z tymi, którzy jej potrzebują. Każdy kto spełnia warunki zdrowotne może oddać krew podając hasło ,,Nasza krew – nasza Ojczyzna” w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz oddziałach terenowych RCKiK w całym kraju. Akcja prowadzona jest w terminie 25 października – 20 grudnia 2023 roku w jednostkach Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej oraz punktach krwiodawstwa.Objęta jest honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Zdrowia oraz Sekretarza Stanu - Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.