woonerf

Fot. K.Szymik

Można jechać - otwarto ul. Siemińskiego. Kierowcy powinni jednak zachować ostrożność, ponieważ obecnie ulica jest woonerfem, co oznacza że przemieszczają się tam piesi i rowerzyści - trzeba zdjąć nogę z gazu.

Pierwszy na Śląsku i na chwilę obecną jedyny w regionie woonerf wyciszy ruch uliczny i stanie się przestrzenią sprzyjającą wypoczynkowi. Samochody mogą poruszać się z prędkością ograniczoną do 20 km/h, a pierwszeństwo mają piesi.

Początek i koniec ok. 250-metrowego woonerfu zaznaczają duże donice z zielenią, umieszczone przy wjeździe na ul. Siemińskiego od strony ul. Jasnogórskiej oraz na wysokości al. Korfantego. Pojawiło się 16 dużych i 21 średnich donic, nasadzono kuliste i jesionolistne klony, nieco później pojawi się też niska zieleń.

W kilku miejscach ustawiono specjalne podesty z siedziskami, które – usytuowane wyspowo – poszerzyły strefę chodników. Ich funkcja będzie bardzo istotna – tworzą miejsce wypoczynku i relaksu dla przechodniów oraz przyjazną przystań zachęcającą do chwili rozmowy czy wypicia kawy.

Dla rowerzystów przewidziano miejsca na stojaki, które zostaną ustawione później, a dla kierowców miejsca parkingowe, na których będzie można czasowo się zatrzymać.

Inwestycja została sfinansowana z budżetu miasta. Projekt przebudowy przygotowała firma Projarch Damian Kałdonek.

Ta bardzo ciekawa pod względem historycznym ulica z ogromnymi możliwościami została wybrana nieprzypadkowo. Kilka lat temu miasto przeprowadziło jej przebudowę, nadając nowy, reprezentacyjny charakter. Ulicę wybrukowano, wypiękniał plac Adama Mickiewicza, pojawił się też stylowy zegar. Teraz przyszedł czas na kolejny krok – ulica zamienia się w miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas.

Informujemy, że w związku z przywróceniem stałej organizacji ruchu na ul. Siemińskiego, zakończył się objazd dla linii autobusowych nr A4 i A4N. Autobusy wróciły na swoje stałe trasy zostały też wznowione rozkłady jazdy obowiązujące przed rozpoczęciem prac. Przywrócono też stałą lokalizację stanowiska przystanku „Gliwice Jasnogórska” w kierunku Teatru Miejskiego – na ul. Siemińskiego. (mf)