Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Fot. Z. Daniec

Nie jesteś zameldowany w Gliwicach, ale właśnie tutaj mieszkasz? Chcesz, żeby twoje otoczenie zmieniało się na lepsze? Rozlicz swój podatek dochodowy w Gliwicach i przeznacz w ten sposób część pieniędzy na rozwój miasta.

Nowe boiska, place zabaw czy tereny zielone, wyremontowane szkoły i przedszkola, zmodernizowane ulice, chodniki, ścieżki rowerowe, ciekawe imprezy kulturalne i sportowe – to tylko niektóre z przedsięwzięć wpływających na jakość naszego życia w mieście. Właśnie m.in. na takie zadania wydawane są pieniądze z miejskiej kasy. Dlatego warto płacić podatki tam, gdzie faktycznie mieszkamy.

Do miejskiej kasy trafia co roku mniej więcej połowa naszego podatku PIT, a wpływy z tego tytułu stale wzrastają.
W 2017 roku stanowiły ponad 24% dochodów miasta – do budżetu Gliwic trafiło łącznie około 278 milionów złotych. To więcej niż w ubiegłych latach - w 2016 r. z podatków od osób fizycznych miasto uzyskało 262, a w 2015 r. 245 milionów złotych. Z podatków płaconych przez mieszkańca Gliwic, zarabiającego miesięcznie ok. 3 tys. zł brutto, do wspólnego budżetu wpłynie kwota ok. 1.150 zł.

Gdzie zapłacimy podatek? O tym możemy zadecydować nawet w ostatniej chwili – w dniu składania deklaracji podatkowej PIT. Co zrobić, gdy nie jesteśmy zameldowani w Gliwicach, ale tu pracujemy, mieszkamy i chcemy w tym mieście płacić podatek? Aby zmienić miejsce rozliczenia podatkowego, wystarczy wpisać adres zamieszkania na druku rozliczenia podatkowego. Właściwość urzędu skarbowego nie zależy bowiem od miejsca zameldowania, ale od miejsca zamieszkania. Zeznanie podatkowe kierujemy do naczelnika urzędu skarbowego właściwego na dzień 31 grudnia roku podatkowego. (bzp)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.