Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Drukowanie zdjęć w domu – jaki papier najlepszy?

W biurze i w domu można bez problemu uzyskać wydruk zdjęć i ilustracji doskonałej jakości. Wybór drukarki ma znaczenie, ale na ostateczny efekt wpływa również zastosowany papier. Co zrobić, aby zdjęcia spełniały oczekiwania? Z jakiego papieru skorzystać?

Technika drukowania a jakość zdjęć

Do wydruków rysunków i zdjęć polecana jest drukarka atramentowa. Pozwala na uzyskanie bardziej wyrazistych barw i większej liczby szczegółów. Na użytek biurowy lub domowy jest wystarczająca. Potrzebny jest jedynie dobrej jakości papier fotograficzny. Jeżeli komuś marzy się profesjonalny efekt, zapewni go drukarka termosublimacyjna. Należy zwrócić uwagę, że wymaga zastosowania odpowiedniego papieru, który zwykle jest sprzedawany ze specjalną taśmą pokrytą barwnikiem w trzech kolorach: żółtym, purpurowym i niebieskim. Barwnik zostaje przeniesiony na papier pod wpływem ciepła podczas wydruku. Uzyskane w ten sposób wydruki zdjęć charakteryzują się jakością odbitek z fotolabów.

Nie ma uniwersalnego papieru do zdjęć

Nawet jeśli korzystasz z drukarki atramentowej lub laserowej, a nie termosublimacyjnej, papier do zdjęć nie może być przypadkowy. W przeciwnym razie nie uzyskasz oczekiwanego efektu. Zwykły papier biurowy nie zda egzaminu, ponieważ barwy i detale nie będą należycie odwzorowane. Wiąże się to m.in. ze zbyt słabą gramaturą papieru. Dlatego papier fotograficzny do drukarki jest niezbędny. Jednak papiery fotograficzne różnią się między sobą, więc trudno mówić o ich uniwersalności.

Gramatura papieru fotograficznego

Gramatura papieru fotograficznego jest zróżnicowana. Zaczyna się od około 115 g/m2, a kończy nawet na 450 g/m2. Nie trzeba od razu sięgać po papier do drukowania zdjęć o najwyższej gramaturze, aby uzyskać piękne fotografie. Bardzo dobra jakość zaczyna się od poziomu 230 g/m2. Zanim wybierzesz papier, sprawdź, jaką najwyższą gramaturę Twoja drukarka jest w stanie obsłużyć. Jeżeli kupisz wariant o zbyt wysokiej gramaturze, urządzenie nie poradzi sobie z nim.

Efekt wydruku w różnych odsłonach

Nie tylko gramatura ma znaczenie – rezultat zależy również od rodzaju powłoki. Papier do zdjęć do drukarki może być matowy, półmatowy lub satynowy, ale też z lekkim połyskiem lub błyszczący. Na stronie https://www.drukuj24.pl są dostępne różne wersje. Warto przetestować różne warianty, chyba że masz już ulubiony.

Jakość zdjęć, która zachwyca

Jeżeli oczekujesz naprawdę wysokiej jakości, możesz też sięgnąć po papier artystyczny. Jest to papier o wysokiej gramaturze, często na poziomie 400 g/m2. Jego nieprzezroczystość wynosi prawie 100%, a grubość przekracza 0,2 mm. Jest to papier charakteryzujący się bielą najwyższej jakości, co gwarantuje idealny kontrast. Dlatego sprawdza się we wszelkich pracach związanych z fotografią i grafiką artystyczną. Ten rodzaj papieru jest odpowiedni do drukarek atramentowych – zarówno do wykorzystujących tusze barwnikowe, jak i pigmentowe. Szybkoschnące warstwy chłonne są jego atutem.