Jak w poprawny sposób dobrać biustonosz?

Aby czuć się komfortowo, powinnyśmy nosić ubrania dobrze dopasowane rozmiarem do naszego ciała. Dotyczy to nie tylko spodni, sukienek czy koszulek, ale także, a może przede wszystkim, bielizny. Bardzo ważny jest więc proces dobierania stanika. Jak powinien leżeć idealny biustonosz?

Jak dobrze dopasować obwód biustonosza?

Dobieranie stanika należy rozpocząć od zmierzenia obwodu ciała tuż pod biustem. Najwygodniej zrobić to centymetrem krawieckim na nagim ciele. Trzeba położyć go przy dolnej partii piersi oraz pilnować, żeby i na plecach, i pod biustem miarka była na tej samej wysokości. Centymetr musi dobrze przylegać do ciała, więc można go nawet lekko zacisnąć.

Teraz w zależności od otrzymanego wyniku wiadomo, po jakie modele można sięgnąć. Zawsze trzeba wybierać rozmiar nieco mniejszy niż to, co pokazał pomiar centymetrem. W rozmiarach staników liczby przeskakują co 5, więc mamy do czynienia np. z rozmiarami 70, 75, 80, 85 itd.

Nawet jeśli Twój obwód pod biustem idealnie odpowiada któremuś z oznaczeń rozmiarowych, to wybierz kolejny mniejszy model. Biustonosz musi idealnie przylegać, aby dobrze się trzymał i nie przesuwał.

Jak dobrać rozmiar miseczki?

Rozmiar miseczki dobiera się na podstawie różnicy między obwodem pod biustem a obwodem piersi. Im mniejsza różnica między jednym a drugim, tym mniejsza będzie miseczka. Dla przykładu, jeśli obwód w biuście jest większy od tego pod biustem o 15-17 cm, to mamy do czynienia z miseczką C. Jeśli różnica wynosi 7-10 cm, wtedy jest to miseczka A. Im większa różnica, tym dalsza litera alfabetu oznaczająca miseczkę.

Biust powinien idealnie mieścić się w miseczce stanika. Oznacza to, że biustonosz nie może boleśnie naciskać na piersi, ani od nich odstawać. Do każdego biustu da się dopasować idealny stanik, więc nigdy się nie powinno się zaprzestawać poszukiwań.

Przymierz kilka modeli i każdemu dokładnie przyjrzyj się w lustrze. Sprawdź, czy wygląda dobrze z przodu oraz z boku i czy piersi zbyt z niego nie wystają.

Jak powinno się czuć w dobrym biustonoszu?

Dobry biustonosz powinien być właściwie niewyczuwalny. Nie może sprawiać żadnego dyskomfortu ani zbyt mocno uciskać ciała. Jego tylna część musi znajdować się na plecach w linii prostej. W tej kwestii ważna jest regulacja ramiączek. Muszą mieć taką długość, aby nie wpijały się zbyt mocno w ramiona i nie podciągały stanika za wysoko.

Jeśli nie możesz znaleźć stanika, który będzie dla Ciebie idealny, najpierw przetestuj różne rodzaje biustonoszy: miękkie, bardotki, z fiszbinami czy bez. Jeśli to nic nie da, poproś o pomoc brafitterkę.

Po bieliznę damską wejdź na trzyszuflady.pl.