Wynajem czy kupno mieszkania? Kilka porad przed nadchodzącym nowym rokiem

Wiele osób, szczególnie młodych, staje przed poważną życiową decyzją, czyli postanowieniem, czy kupi, czy wynajmie mieszkanie. Znaczna większość chce nabyć nieruchomość na własność, ale coraz mniej osób może sobie na to pozwolić. Jak sytuacja będzie wyglądała niebawem? Czy lepiej wynająć lokum, czy wziąć kredyt na własny kąt?

Duże zmiany na rynku nieruchomości

W ostatnich latach w związku z wydarzeniami na świecie rynek nieruchomości drastycznie się zmienił. Ceny mieszkań, podobnie jak zapotrzebowanie na lokum, znacznie wzrosły. Trudno znaleźć atrakcyjne miejsce do wynajęcia mieszkania, a zakup nie jest tak prosty, jak jeszcze kilka lat temu. Na zmiany wpływ miała pandemia koronawirusa oraz trwająca wojna w Ukrainie.

Rada Polityki Pieniężnej w ostatnim czasie regularnie podnosi stopy procentowe kredytów hipotecznych. To sprawia, że raty pożyczek zaciągniętych nawet kilka lat temu nieustannie rosną. W zależności od indywidualnych sytuacji kredytobiorców miesięczne opłaty mogą wzrastać o kilkaset, a nawet o kilka tysięcy złotych. Wszystko dzieje się dynamicznie i trudno przewidzieć nadchodzące zmiany.

Wady i zalety wynajmu mieszkania

Wynajem mieszkania daje poczucie komfortu, że nie ma się kredytu na określoną liczbę lat. Nawet przy rosnących cenach zawsze można znaleźć mieszkanie np. na obrzeżach miasta czy w niższym standardzie, a co za tym idzie, zapłacić miesięcznie niezbyt wygórowaną kwotę za lokum. Z wynajmu zawsze da się zrezygnować i zmienić szybko miejsce zamieszkania poprzez dopasowanie do swoich nowych potrzeb czy preferencji. Dzięki temu łatwiej przeprowadzić się np. z jednego miasta do drugiego. Wadą jest to, że zwykle w wynajętym lokum nie można wykonywać remontów i urządzać wszystkiego według własnego gustu. Poza tym płaci się za mieszkanie, do którego nie ma się formalnie żadnych praw.

Wady i zalety kupna mieszkania

Korzyścią z kupna własnego mieszkania jest stabilizacja i możliwość aranżacji wszystkiego według własnych upodobań. To inwestycja pieniędzy i możliwość zapewnienia lokum sobie oraz swoim dzieciom. Domownicy mają poczucie stabilności, ponieważ mieszkają u siebie i nikt nie może wypowiedzieć im umowy oraz zmusić do wyprowadzki. Wadą jest to, że ceny mieszkania są aktualnie bardzo wysokie i trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową, aby móc sobie na nie pozwolić. Mimo tego warto decydować się na kupno mieszkania, gdy ma się taką możliwość. Sytuacja cenowa szybko się nie ustabilizuje, a odwlekanie decyzji kupna przedłuża czas spłaty przyszłego kredytu.