Pistolety lakiernicze – który rodzaj wybrać?

Pistolety lakiernicze to niezbędnik warsztatu blacharsko-lakierniczego. Jednak urządzenie przyda się również osobom pragnącym samodzielnie polakierować swój samochód. W zależności od tego, jaką powierzchnię zamierzasz malować oraz jaki rodzaj sprężarki posiadasz, konieczne jest jego odpowiednie dopasowywanie. Jakie są rodzaje pistoletów lakierniczych i który z nich wybrać?

Wysokociśnieniowe pistolety lakiernicze HP

Użycie pistoletów wysokociśnieniowych charakteryzuje się rozpylaniem niewielkiej ilości lakieru pod dużym ciśnieniem, co określa się tak zwaną miotłą. Jest to najstarszy i najtańszy z rodzajów pistoletów lakierniczych, obecnie sukcesywnie zastępowany przez nowsze technologie. Wadą pistoletów wysokociśnieniowych jest duże zużycie wykorzystywanego materiału. Modeli tego typu raczej nie poleca się w przypadku profesjonalnego lakiernictwa.

Pistolety lakiernicze niskociśnieniowe HVLP

Pistolety niskociśnieniowe posiadają więcej otworów w dyszy, za sprawą których pracują one przy niższym ciśnieniu, a jednocześnie równomiernie rozpylają większą ilość lakieru. Wykorzystanie pistoletów tego typu pozwala na bardziej ekonomiczne niż w przypadku modeli HP zużycie farby. Jednak potrzebują one mocniejszej i wydajniejszej sprężarki. W przypadku pistoletów tego rodzaju konieczne jest malowanie z bliższych odległości niż za pomocą pistoletów wysokociśnieniowych, a aplikacja materiału trwa dłużej.

Pistolety lakiernicze LVLP

Pistolety lakiernicze LVLP są modelami niskociśnieniowymi z niskim zużyciem materiału, a więc łączą w sobie zalety dwóch wcześniej wymienionych. To jedna z najnowocześniejszych technologii, którą wykorzystano we wszystkich modelach pistoletów dostępnych w naszym sklepie. Pistolety LVLP pracują efektywnie przy użyciu niewielkiej ilości sprężonego powietrza oraz pod niskim ciśnieniem. Ich wykorzystanie jest ekonomiczne za sprawą odpowiedniego rozpylenia farby i jej niewielkich strat podczas malowania.

W naszym asortymencie znajdziesz modele standardowe oraz do napraw z dyszami o różnych rozmiarach, a także pistolety do bazy i lakieru bezbarwnego ze standardową dyszą 1,3 mm. Większość dostępnych modeli wyposażono w kubek grawitacyjny, który świetnie sprawdza się w przypadku lakierowania detali.

Pistolet lakierniczy umożliwia szybkie i równe malowanie różnych powierzchni. Dodatkowo jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od standardowego pędzla. Podczas wyboru pistoletu zastanów się, jaki model najlepiej poradzi sobie z daną powierzchnią w zależności od jej rodzaju i rozmiarów.